Týden Akademie věd 2024
účast studentů chemického seminářeV rámci chemického semináře jsme se zúčastnili Týdne Akademie věd. Studenti si mohli vybrat z mnoha úasných přednáek nabízených na webových stránkách AV ČR. Po návtěvě vybrané přednáky jsme ve kole sdíleli své pocity, poznatky a záitky se spoluáky.
Já jsem si zvolil přednáku pana Michala Fráníka Chemie z pohledu jednotlivých molekul a ozonová díra i mraky v laboratoři, která probíhala v Ústavu fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského AV ČR. Po usazení jsme se ponořili do světa chemie pohledem fyzika a dozvěděli se, jak fyzikové pomáhají lépe pochopit chemické reakce, které probíhají kolem nás. Přirovnání pana Fráníka: Chemik se často v laboratoři ocitá v pozici diváka sloité divadelní hry, který část představení prospal a na konci sotva nahlédne, jaká dramata se odehrávala mezi jednotlivými aktéry (molekulami), nám ukázalo problém, se kterým se chemici potýkají.
Během přednáky jsme se seznámili s metodou molekulových paprsků, která umoňuje nahlédnout do chemických reakcí a lépe je pochopit. Dále jsme se věnovali problematice ozonu, jeho historii a ozonové díry. Dozvěděli jsme se také, jak v laboratořích AV ČR zkoumají příčiny a důsledky tohoto jevu. Zvlátní pozornost byla věnována teorii, proč se ozonová díra tvoří převáně v oblasti Antarktidy.
Přednáku jsem si nesmírně uil prostředí AV ČR je skutečně neuvěřitelné. Jsem rád, e takové akce, jako jsou Týdny vědy a techniky, probíhají, a doufám, e se na přítím týdnu Akademie věd opět potkáme!
Martin Bouka, 3. beta