English versionGerman versionEspa�olVi?t

KONFERENCE TECH FAIR 2024

UČITELKA ROKU - 2.místo Anna Koktová

V úterý 2.10. jsme měli možnost zúčastnit se konference TechFair, jež byla součástí #ČESKObudoucnosti. Akce se konala v prostorách ČVUT CIIRC, kde byla možnost navštívit několik bloků přednášek od odborníků z nejrůznějších technických oborů, v průběhu bylo možné navštívit i několik “stánků” nejrůznějších technicky zaměřených vysokých škol či firem (ČEZ, Raiffeisen bank, Prusa Research, NOTINO apod.)

Na přednáškách jsme se dozvěděli, jakým způsobem se špičkoví odborníci ke své pozici dostali – jaká byla jejich kariérní cesta, něco o překážkách, jež museli překonat, co dělají dnes atd.
Osobně jsem se zúčastnila několika přednášek z nichž pro mě byla nejzajímavější ta od paní Adély Chalupové, která nám vyprávěla o tom, jaké to je být operátorem sekundárního okruhu jaderné elektrárny Temelín – co musí mít operátor vystudovaného za vysokou školu, jakými školeními procházela a neustále musí pravidelně procházet, jak se vůbec dostala do oboru jaderné energetiky, o jaderné energetice všeobecně a mnoho dalšího. Její přednáška byla součástí jedné ze zón konference (celá konference byla rozdělena do několika tematických zón, ve kterých se vždy odehrávaly přednášky od odborníků, kteří mají s touto sférou něco společného - TECH TALENT MEGA ZÓNA, TECH GIRLS ZÓNA, TECH BYZNYS ZÓNA, TALENT MATCH ZÓNA, TEACHERS ZÓNA, TECH PROHLÍDKY), konkrétně TECH GIRLS zóny, v níž vystupovaly ženy a nejčastěji povídaly o tom, jaké to je být v technických oborech, a to nejen z všeobecného pohledu, ale i z pohledu ženy. Pokud bych se vrátila zpět k jaderné energetice další zajímavou přednáškou byla ta od Lukáše Novotného, též z ČEZ, jenž byl manažer strategie rozvoje SMR (malých modulárních reaktorů). Zúčastnila jsem se i dvou přednášek z TECH BYZNYS zóny, které byly od Martina Beránka - zakladatele Oveckarna.cz a Jakuba Henniho, spoluzakladatele Nesnězeno & Munch, kteří nám vyprávěli, jak je vůbec koncept jejich firmy napadl, jak se k podnikání dostali, jaké byly jejich začátky i se všemi úskalími a jak se dostali tam, kde jsou dnes. Neméně zajímavou přednáškou byla ta i od vědce Tomáše Syrového, který nám vyprávěl převážně o propojení chemie a tisku pro využití v nejrůznějších senzorech.

Myslím si, že konference byla velmi přínosnou, jelikož jsme měli možnost poznat nejen to, co se dá v nejrůznějších technických oborech dělat, ale zároveň jsme si mohli vyslechnout i příběhy lidí, kteří si šli za svými cíli a dosáhli jich i přesto, že je na cestě občas potkalo pár problémů, a kteří nám ukázali, jak je svět technických oborů fascinující.

Apolena Matrasová, 4 alfa


Organizátoři konference považují také za důležité propojovat zajímavé osobnosti z řad ředitelů a učitelů,a tak přispívat k utváření lepších podmínek pro vzdělávání v naší zemi. Proto je součástí konference i vyhlášení soutěže Učitel/ka roku 2024 – učitel/ka budoucnosti. Na druhém místě se v celorepublikové soutěži umístila vyučující naší školy RNDr. Anna Koktová, CSc.



Sdílet na Facebook
© 2014 GYMNÁZIUM JANA PALACHA PRAHA 1, s.r.o.
Pštrossova 13/203, 110 00 Praha 1
studijní obor: 7941K41
ochrana soukromí