English versionGerman version

EKOLABYRINT - 27.3.2025

přihlašování začíná dnes

Vážení studenti, pedagogové a hosté,
tým Udržitelného Palacha vám s radostí oznamuje, že v letošním školním roce 27.3. se uskuteční první ročník Ekolabyrintu. Připravte se na nezapomenutelný den plný poznání a inspirace. Tento projektový den je věnovaný udržitelnosti a vy můžete být jeho součástí.
Program začne v 8:45 a skončí ve 14:00. Dopolední část nabídne inspirativní přednášky od zajímavých hostů – první blok proběhne od 8:45 do 10:00, druhý od 10:30 do 11:45. Během přestávek budete mít možnost využít veganský catering nebo navštívit studentský SwUP oblečení. Poté začíná třetí část s názvem Ozvěny EKOFILMu věnovaná projekci filmů s ekologickou tematikou. Těšit se můžete například na filmy Urak lawoi, Bratři moře, Přerůst systém nebo Mýtus o recyklaci.
Nezapomeňte se zapsat včas – přihlášky proběhnou od 20. března od 20:00 do 23. března přes školní systém Bakaláři.

Anotace jednotlivých workshopů:
1. Blok 8:45 – 10:00
Klára Kocmanová (2.01) - Jak vznikají zákony: Politika životního prostředí očima poslankyně
Po téměř čtyř letech v Poslanecké sněmovně jsem se jako poslankyně zabývající se životním prostředím zabývala různými tématy: od změny klimatu, přes energetiku, ochranu přírody a práva zvířat. Jak v Česku vznikají zákony? Jak jsme na tom s ochranou životního prostředí? Jsme připravení na dopady klimatických změn? Nechám vás nahlídnout do politického zákulisí a ráda zodpovím vaše otázky.

Jan Beránek a Daniel Táborský (2.02) - Greenwashing – Jak nás firmy tahají za nos?
Všude samé „eko“, „bio“, „rácio“… ale je to fakt pravda? Firmy nás často krmí zelenými sliby, zatímco dál ničí planetu. Jak poznat, co je opravdová udržitelnost a co jen chytrý marketing?

V našem workshopu si ukážeme, jak firmy ohýbají pravdu, rozebereme známé greenwashingové skandály, vyzkoušíš si, jak funguje tvůj bullshit radar a zavzpomínáme na začátky Udržitelného Palacha. Přijď si popovídat, zasmát se a možná se i trochu naštvat. Těšit se budou Honza a Dan – spoluzakladatelé Udržitelného Palacha a taky nejvtipnější absolventi v historii GJP (aspoň podle nás haha). <3

František Štěpánek (2.03)
Výjimečný a prestižní host, pan profesor František Štěpánek je profesor, vědec a vášnivý triatlonista, který vede Laboratoř chemické robotiky, nebo-li CHOBOTIX. Mezi jeho nejznámější projekty patří Robotický nanolékárník, robůtek, který se snaží o formování léčiv na míru včetně jejich kombinovatelnosti, nebo současný projekt s cílem studovat jak léčiva procházejí přes fosfolipidovou dvojvrstvu. Pochopení faktorů, které ovlivňují toto pronikání, je zásadní pro návrh a výrobu nosičů léčiv a zároveň pro vstřebávání samotných léků.

EKO KOM (3.01)
Tonda Obal na cestách studenty seznámí s problematikou nakládání s odpady. Lektor probere hierarchii nakládání s odpady od nejhorších možností skládkování a energetického využití až po předcházení vzniku odpadu. Věnovat se bude také konkrétním formám materiálové recyklace s názornými ukázkami od jednotlivých zpracovatelů. Celý program bude veden formou besedy s aktivním zapojováním účastníků do debaty.

Jan Pačes (3.03) - Genetické modifikace člověka - jak jsme na tom?
V naprosté většině států jsou změny genetické informace člověka, které by se přenesly do další generace zakázány. Ano, máme genovou terapii, což je oprava vadné genetické informace. Důležité ale je, že se jedná o změnu DNA ne v zárodečné linii, ale pouze v buňkách těla, která se nemůže přenést na potomstvo. Nicméně první kontroverzní experiment s vytvořením geneticky upravených dětí již proběhl, a to v roce 2018 v Číně. Tato přednáška se zamýšlí nad tím, co přesně a proč se stalo a kam jsme se od té doby posunuli v poznání a jaké jsou etické konsekvence takových experimentů.

Jsem bioinformatik, to znamená, že sedím u počítače a hledám zajímavosti v DNA. Hlavně to, jakým způsobem se genetická informace šíří. K tomu jsem se dostal vystudováním biochemie na UK a mikrobiologie na VŠCHT a od té doby pracuji v Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR. Bioinformatiku také přednáším, na VŠCHT i jinde. Také vědu popularizuji, slyšet mě můžete třeba v Českém rozhlase, kde jsem pravidelným účastníkem pořadu Laboratoř a přispívám do populárně-vědeckého pořadu Meteor.


Greenpeace (4.01)
Na workshop do vaší školy přijedeme dva, já a kolegyně Veronika Hoffmannová.
Na začátku workshopu promítáme krátkou prezentaci o Greenpeace. V první hodině pracují studenti ve 4 skupinách, každá skupina promýšlí jednu oblast udržitelného způsobu života. My jim přitom pomáháme. Jako pomůcku používají studenti tzv. pyramidu udržitelnosti.
1- bydlení (elektřina, topení, voda, nábytek, byt, dům)
2- doprava
3- jídlo
4- nákupy (elektronika, oblečení, koníčky, služby)
Ve druhé hodině prezentují skupiny své poznatky. Na závěr shrneme hlavní body z jednotlivých oblastí.


ČSOP – Český svaz ochránců přírody (4.02)
Myslet globálně, jednat lokálně. Dostatečná informovanost a kvalitní hodnoty nasměrují člověka směrem, kdy může být prospěšný pro společnost i udržitelné životní prostředí vysoko nad rámec průměru, důležité ovšem je, aby vám to dělalo radost.
Jak to dělám já, jak přispívám svou troškou do mlýna, jakou cestu jsem si zvolila. Jak se vyrovnávám s environmentálním žalem. Podělím se o své hodnoty a znalosti za 11 let působení v Českém svazu ochránců přírody. Jak jsem se dostala od studia k praxi. Momentálně na pozici zvířecí záchranářky a popularizátorky ochrany přírody.
Český svaz ochránců přírody (ČSOP) je organizace, která se dlouhodobě věnuje ochraně přírody a environmentálnímu vzdělávání. Prostřednictvím různorodých projektů a aktivit se snaží chránit ohrožené druhy, pečovat o cenné přírodní lokality a šířit osvětu o udržitelném přístupu k životnímu prostředí. Díky své činnosti přispívá k zachování biodiverzity a k ochraně krajiny pro budoucí generace.

Jaroslav Petr (4.03) - Vyhyneme? aneb Jak dlouho ještě budou lidé plodit děti?
Plodnost klesá. Nejen u obyvatel této planety, ale dokonce i u živočichů žijících ve volné přírodě. Vyhyneme? Jaké jsou příčiny? Nakolik se na tom podílí znečištění životního prostředí tzv. endokrinními disruptory? A co proti tomu můžeme dělat?

2. Blok 10:00 – 11:45
Microgreens
Naše přednáška/workshop bude zaměřený na microgreens - jak a proč je pěstovat, jaké mají benefity a jak je snadno zařadit do jídelníčku. Součástí bude i slepá ochutnávka, která bude fungovat jako poznávačka. 5-10 druhů bude schováno pod čísly a až se vše ochutná dozvíte se co je co;)

Jan Beránek a Daniel Táborský – Greenwashing – Jak nás firmy tahají za nos?

Všude samé „eko“, „bio“, „rácio“… ale je to fakt pravda? Firmy nás často krmí zelenými sliby, zatímco dál ničí planetu. Jak poznat, co je opravdová udržitelnost a co jen chytrý marketing?

V našem workshopu si ukážeme, jak firmy ohýbají pravdu, rozebereme známé greenwashingové skandály, vyzkoušíš si, jak funguje tvůj bullshit radar a zavzpomínáme na začátky Udržitelného Palacha. Přijď si popovídat, zasmát se a možná se i trochu naštvat. Těšit se budou Honza a Dan – spoluzakladatelé Udržitelného Palacha a taky nejvtipnější absolventi v historii GJP (aspoň podle nás haha). <3


Tadeáš Vylita – Nevymýšlíme kolo, aneb zálohový systém v kontextu ČR
Sto milionů PETek a plechovek skončí každý rok v české přírodě. Co s tím? V přednášce se dozvíte, že nevymýšlíme kolo, když už existuje jinde. Kolo jsou ale v celkovém kontextu silná 4 písmenka (vlastně 3): symbolizují cirkularitu materiálu, metaforu pro zálohový systém i nástroj, bez kterého bych se dennodenně neobešel. O kole (v jakémkoli kontextu) a mnohém dalším už 27. března u vás ve škole!

Tadeáš studuje na Přírodovědecké fakultě UK. Jako stážista v Mattoni 1873 má na starosti vzdělávací projekty – připravuje kapitoly o minerálních vodách a biodiverzitě do nových učebnic prvouky pro 1. stupně ZŠ a vede projekt Cirkulujme. Zároveň je ambasadorem Zálohujme, kde tvoří videa o zálohování na sociální sítě. Závodně hraje a trénuje volejbal a od září bude učit na jedné základní škole. Těším se na Ekolabyrint a setkání s vámi!


EKO KOM
Program společnosti EKO-KOM Tonda Obal na cestách studenty seznámí s problematikou nakládání s odpady. Lektor probere hierarchii nakládání s odpady od nejhorších možností skládkování a energetického využití až po předcházení vzniku odpadu. Věnovat se bude také konkrétním formám materiálové recyklace s názornými ukázkami od jednotlivých zpracovatelů. Celý program bude veden formou besedy s aktivním zapojováním účastníků do debaty.

Zvíře v nouzi
Zvíře v nouzi je organizace zaměřená na pomoc zraněným, opuštěným a ohroženým volně žijícím i domácím zvířatům. Prostřednictvím záchranných stanic, péče o handicapovaná zvířata a vzdělávacích aktivit se snaží chránit zvířecí životy a zvyšovat povědomí o nutnosti jejich ochrany. Svou činností přispívá k ochraně přírody a k lepšímu soužití lidí a zvířat.

Ing. Jiří Francek - ,,Ochrana přírody pro mě není jen práce, ale i poslání.’’

Ekonomie vs. ekologie – jsou v rozporu, nebo mohou spolupracovat? Co si myslí ekonom/neekonom o těchto vědách? Green Deal a Česká republika – jak se evropská ekologická politika promítá do našich zákonů a opatření? Co to znamená pro přírodu a ekonomiku?
Chceš zjistit, jak funguje ochrana a péče o přírodu v Česku i ve světě? Jakou roli hraje stát a neziskovky se zaměřením na Nadaci Partnerství v ČR? Jaké jsou etické, vědecké a ekonomické důvody ochrany životního prostředí? Jak fungují globální dohody a setkání? Jak se tyto závazky plní v praxi?
Osobnosti ochrany přírody – od Darwina a Wallace po Attenborougha a Vavrouška. Kdo formoval naše poznání přírody a kdo ji dnes chrání a popularizuje?
Nebude to suchá přednáška! Přijď sdílet svůj názor, klást otázky a zapojit se do diskuse s ostatními studenty a odborníkem. Ochrana přírody se týká nás všech!
Součástí přednášky bude diskuse o NaturaServis, jejich zkušenostech s řízením firmy, zákazníky, prací pro ochranu přírody, konkrétními projekty – jako je světově unikátní záchranný transfer obojživelníků a plazů v blízkosti elektrárny Temelín, kde bylo přeneseno více než 112 000 jedinců do náhradních lokalit.

Ing. Jiří Francek, odborník na ochranu přírody se zaměřením zejména na ochranu obojživelníků a plazů a jednatel společnosti NaturaServis – firmy, která se specializuje na ochranu přírody a životního prostředí. Provádí ekologické průzkumy, hodnotí biotu a realizuje opatření na záchranu ohrožených druhů a obnovu biotopů po celé ČR. Zakládá si na odbornosti, dlouholetých zkušenostech a individuálním přístupu k zákazníkům. Má za sebou úspěšné transfery chráněných živočichů, výzkumy i vzdělávací programy pro naše studenty.

Udržitelný Palacký
Cílem studentské iniciativy Udržitelný Palacký je aplikovat principy udržitelného rozvoje na Univerzitě Palackého. Pracujeme na environmentálně udržitelném, sociálně spravedlivém a ekonomicky efektivním prostředí pro studium, které bude příkladem pro další soukromé či veřejné instituce. Mezi naše úspěšné a dlouhodobé projekty v rámci kampaně patří Freeshop UP, DOLEJSI a komunitní zahrádka Václavka.

Rande s UP
Chtěli byste zažít podcast Rande s UP naživo? Zveme vás na speciální live epizodu. Naším hostem bude ředitel EIT Urban Mobility, pan Traian Urban. Budeme se bavit o udržitelné mobilitě nejenom z hlediska osobní dopravy, ale i hromadné a jejímu vlivu na naše města i každodenní život. Moderovat bude Barbora Sadílková a Rozálie Bělohlávková z první bety, a tentokrát se můžete nejen zaposlouchat, ale i aktivně zapojit. Přijďte si poslechnout inspirativní rozhovor a zažít Rande s UP na vlastní kůži!

3. Blok – 12:45 – 14:00 – Ozvěny EKOFILMu
Urak lawoi, bratři moře
Bratři moře (v jejich rodném jazyce Urak Lawoi) je kočovný kmen, který už stovky let hledá místo, kde by se usadil. Před 100 lety postoupila thajská vláda ostrov Koh Lipe a souostroví Adang jeho původním obyvatelům. Od té doby překonali Bratři moře přírodní i lidské katastrofy díky svým hlubokým znalostem o rybolovu a moři. V tomto filmu uvidíme, jak je tato svébytná kultura a identita s odvěkým vztahem k oceánu ohrožena klimatickými změnami, znečištěním moří & turisty.

Popel lesa
“Popel lesa" je dokumentární film, umělecká výstava a současně podporuje dobrovolné hasičské sbory v Brazílii. Film sleduje pouličního umělce Mundana, který cestuje hořící Brazílií a sbírá popel z lesních požárů, aby z něj vytvořil barvu použitou ve svém nejnovějším uměleckém díle v souvislosti se změnou klimatu v Amazonii. Cílem projektu je propagovat umění jako aktivismus a zvýšit povědomí o důležitosti ochrany lesů a boje s požáry v dnešní době.

Přerůst systém
"Změnit systém, ne klima" je běžný požadavek klimatického hnutí. Ale jaký systém vlastně chceme? Uprostřed nejhorší krize lidstva jsou průkopníci připraveni. Seznamte se s novými ekonomickými perspektivami, které mají potenciál změnit svět v jeho jádru.

Na tenkém ledě
Rusko. Přibližně dvě třetiny Arktidy patří největšímu státu světa. Samotná Sibiř má rozlohu Austrálie. Obrovský kus studené země je orámovaný ledovými moři. Velké oblasti severního Ruska byly celá desetiletí zcela nedostupné. Teprve nyní začínají vědci z celého světa objevovat tuto rozsáhlou oblast. To, co nachází, je alarmující. Klimatická změna v ruské Arktidě je nezpochybnitelná. Probíhá právě teď a znepokojujícím tempem.

Mýtus o recyklaci
Odpadkové skvrny v oceánech. Želvy dusící se plastovými brčky. Hory plastů v Asii. Poslední roky jsou doslova PR pohromou pro průmysl umělých hmot. Naštěstí ale spotřebitelský průmysl prohlašuje, že ví, jak tento problém vyřešit – odpovědí je víc recyklovat. Stále více plastových lahví, obalů a sáčků nese hrdý nápis „100% recyklovatelné“. Nákup tak nezatíží svědomí spotřebitele. Ale něco tu nesedí. Ve skutečnosti nejsou skoro žádné obaly, které kupujeme, vyrobené z recyklovaného materiálu. Je recyklování tím nejvýraznějším příkladem greenwashingu?

Amuka
Konžská demokratická republika by byla schopná nasytit polovinu obyvatel naší planety. Každý druhý obyvatel této země však trpí podvýživou. Tváří v tvář tomuto paradoxu se místní rolníci rozhodili zformovat zemědělská družstva. I když se navzájem neznají, žijí stovky tisíc kilometrů od sebe a působí v odlišných zemědělských odvětvích, jejich hlasy rezonují v tomto silném, citlivém a upřímném dokumentu.

Neviditelná vlákna
Tento dokument si na průřezu rozhovorů s několika nejvýznamnějšími duchovními vůdci, autory a filozofy naší doby klade za cíl ukázat, jak jsou všechny lidské bytosti propojené, jak jsou si všechna významná náboženství podobná, i to, jak jsme spjati s planetou Zemí.

Inciendos
Chaqueo je bolivijská technika vypalování lesa za účelem získání orné půdy. V 2019 byla tato činnost povolena zákonem a oheň byl uznán jako legální nástroj při obdělávání půdy. Brzy poté se požáry v zemi vymkly kontrole. Film vysvětluje problematiku techniky chaqueo a ukazuje snahu dobrovolnických hasičských sborů zachránit alespoň ta nejzranitelnější místa, jako jsou lidská osídlení a přírodní rezervace.

Tým UP



Sdílet na Facebook
© 2025 GYMNÁZIUM JANA PALACHA PRAHA 1, s.r.o.
Pštrossova 13/203, 110 00 Praha 1
studijní obor: 7941K41
ochrana soukromí