English versionGerman versionEspa�olVi?t

ERASMUS+: VRCHOLNÁ SCHŮZKA V PRAZE 20.-23.2.2023

Závěr projektu The Critical and Creative Thinking - The Way Ahead

ERASMUS+: PRAGUE 20.-23.2.2023
The Critical and Creative Thinking - The Way Ahead: The Final Meeting

The final meeting of the Erasmus+ project The Critical and Creative Thinking: The Way Ahead took place in Prague (CZ) after the meetings in Bulgaria, Lithuania, Poland and Slovenia. The second and third grade students welcomed all the partner teams (27 participants incl.students and teachers).
The core part of the programme was a recap of all the previous meetings and activities which were affected firstly by the pandemics in 2020 and by the ourbreak of the war in Ukraine in 2021.
The students and the teachers participated in a few workshops which mainly focused propaganda and media manipulation and the current Russian influnce on those.
They also visited Kutná Hora where apart from the sightseeing tour they had the opportunity to experience a creative workshop in GASK (The Gallery of Central Bohemia).


Závěrečná schůzka programu Erasmus+ The Critical and Creative Thinking: The Way Ahead se po Bulharsku, Litvě, Polsku a Slovinsku uskutečnila v Praze ve dnech 20.-23.2.2023. Studenti ze 2A, 3A a 3B přivítali celkem 27 studentů a učitelů z partnerských zemí. Programem bylo především ohlédnutí se za předchozími schůzkami, ale i připomínka začátku společné spolupráce pěti škol, která byla značně ovlivněna pandemií Covidu, podobně jako vzpomínka na schůzku v polských Katowicích v březnu 2022, která se nesla především v duchu pomoci ukrajinským uprchlíkům a reflexe tehdy právě započaté války na Ukrajině. Studenti ovšem v Praze absolvovali i několik workshopů, jejichž aktivity byly zaměřeny na propagandu, mediální manipulaci a současný vliv Ruska, v Kutné Hoře pak měli možnost trochu si odpočinout a být kreativní na workshopu v GASK (Galerie Středočeského kraje).Sdílet na Facebook
© 2014 GYMNÁZIUM JANA PALACHA PRAHA 1, s.r.o.
Pštrossova 13/203, 110 00 Praha 1
studijní obor: 7941K41
ochrana soukromí