English versionGerman versionEspa�olVi?t

Aplikace Nepanikař

Nová aplikace Nepanikař, kterou vytvořili studenti VUT Brno Veronika Kamenská, Aleš Řezáč a TomᚠChlubna, dokáže z mobilního telefonu poskytnout jednoduchou první pomoc při psychických obtížích. Uživatelé v apce najdou pět základních modulů, které jim poskytnou instrukce, jak se dostat z akutní fáze problému. “Aplikaci jsme vyvíjeli s podporou psychologů, psychiatrů a studentů psychologie. Aplikaci nám pomáhali pilotovat i lidé s duševním onemocněním. Od všech máme velmi pozitivní zpětnou vazbu,” uvádí Kamenská.

Jednotlivé moduly jsou rozděleny podle typu stavů, které může uživatel mít: deprese, úzkost a panika, sebepoškozování a myšlenky na sebevraždu. V posledním modulu pak najdou lidé kontakty na odbornou pomoc. Každý z nich pak nabízí několik funkcí, které mají uživatelům pomoct problém řešit. Modul deprese obsahuje tipy na činnosti, které mohou člověku zlepšit jeho stav, jako je cvičení, meditace, poslech hudby, pozorování videí, kreslení nebo řízená relaxace. Součástí je také hledání pozitivních událostí dne nebo plánování aktivit, které motivuje uživatele k vytvoření plánu toho, co by chtěl v nejbližší době dokázat. Zvládnutou aktivitu si může uživatel označit jako splněnou.

Další moduly nabízejí různá dechová cvičení, rady, jak se líp vypořádat se svými emocemi, nebo dokonce jednoduché početní příklady, kterými se mohou uživatelé v těžkých chvílích zaměstnat a uklidnit se. Součástí aplikace je také možnost vytvořit si krizový plán, ke kterému se mohou lidé v případě problémů vrátit a řídit se jeho pokyny.

Apka je zatím k dispozici pouze pro platformu Android na GooglePlay.

(zdroj: https://www.mediar.cz/apka-nepanikar-chce-pomahat-pri-psychickych-problemech/)

PhDr. Nora Jakobová
Vedoucí ŠPP, psycholožka, kariérová poradkyně
2019-03-28
Sdílet na Facebook
© 2014 GYMNÁZIUM JANA PALACHA PRAHA 1, s.r.o.
Pštrossova 13/203, 110 00 Praha 1
studijní obor: 7941K41
ochrana soukromí