English versionGerman versionEspa�olVi?t

Sofie Círová - esej "Litvínov"

úspěch v celorepublikové soutěži

Jak jsme již na školním webu informovali, studenti 1. ročníků se zúčastnili celorepublikové soutěže "Propagujeme turistiku v regionech Čech, Moravy a Slezska".

Uspěla studentka třídy 1.A Sofie Círová s touto esejí:

LITVÍNOV
Do šedé mlhy města Litvínova v Severních Čechách jsem jezdívala už jako malá za babičkou. Tehdy jsem ještě nechápala, jak zvláštní místo Litvínov vlastně je. Jako každé malé dítě jsem se těšila na babiččin voňavý domek s věčně plnou spíží. Jakmile začala být cítit ve vzduchu síra a mlha houstla, poznala jsem, že jsem v Litvínově. Byla jsem nedočkavá, když jsme jeli kolem těch vysokých majáků, které byly vlastně komíny známé chemičky Chemopetrol. Brány města byly ale až za kruhovým objezdem s neurčitou plastikou vybudovanou na počest chemiků a horníků. Dnes ji litvínovští nahradili dřevěnou sochou ruky svírající hokejku, protože kromě obrovských komínů plivajících kouř je Litvínov i centrem zimního hokeje.

Litvínov bylo kdysi malé a malebné město schoulené pod Krušnými horami. V období druhé světové války byla tato oblast součástí německých Sudet. Druhá světová válka znamenala pro město určitý rozkvět, ale i mnohé problémy. Malebnost města narušila stavba chemický závodů na výrobu pohonných hmot z hnědého uhlí. V továrně pracovala spousta politických vězňů a válečných zajatců.

Zároveň se v období války budovaly v Litvínově jednoduché obytné domy pro německé dělníky. Tyto smutné domy dodnes tvoří významnou část Litvínova. Za socialismu se lidé nastěhovali do prázdných domů po Němcích. V domech byl často nábytek a spoustu věcí. Tato část Litvínova je mi blízká, protože právě zde se nachází dům mých prarodičů. Občas mívám zvláštní pocit, když sedím u stolu, který tu zbyl po Němcích. Představuju si rodinu, kterým stůl patřil a která u něj seděla třeba u nedělního oběda.

Do Litvínova se po válce nastěhovali i Romové, které socialistický režim nutil bydlet v panelácích proti jejich přirozenému způsobu života. Romové pak protestovali tím, že paneláky vypalovali. Vlastně nikdo z lidí, kteří se nastěhovali do Litvínova k městu neměl vztah. Jejich životy byly často bezútěšné a oni se po večerech často uchylovali k alkoholu. K bezútěšností přispívala šeď, která městem prostupuje i špatné ovzduší. Asi se pak nedá divit tomu, že se Litvínov stal městem, kde se začal ve velkém vyrábět pervitin a mnoho lidí této droze propadlo. Dnes není situace v Litvínově pro většinu lidí zase o tolik lepší. S kapitalismem přišla nezaměstnanost, mnoho lidí je bez práce a bez naděje.

Zdá se, že pak není důvod Litvínov navštívit, ale myslím, že opak je pravdou. Město i krajina kolem je plná protikladů tvořených třeba malebností hor na jedné straně a černými děrami po povrchových dolech na druhé straně. Myslím, že není vůbec náhoda, že jeden z nejkvalitnějších nových českých seriálů, Pustina, byl inspirován právě Litvínovem a krajinou kolem něj. Myslím, že právě díky těmto protikladům je Litvínov městem syrových příběhů a nepřikrášlených osudů lidí, které stojí za to poznat.

K úspěchu gratulujeme!





Sdílet na Facebook
© 2014 GYMNÁZIUM JANA PALACHA PRAHA 1, s.r.o.
Pštrossova 13/203, 110 00 Praha 1
studijní obor: 7941K41
ochrana soukromí